- În acest moment, Romgaz, la care statul român este acționar, este doar producător de gaze, nu și furnizor pentru populație, și va intra pe piața gazelor naturale cel mai târziu luna viitoare.
„Cei de la Romgaz o să intre cu o ofertare undeva în luna martie. Acum sunt în procedură de angajare a acelor oameni care se ocupă exclusiv de segmentul de furnizare, urmează să le fie aprobat un memorandum în Guvernul României ca să poată să facă acele angajări. Au achiziționat deja softurile, au toate licențele. Important e următorul lucru: odată intrați în piață, pe modelul Hidroelectrica, vor fi cei care vor veni cu o optimizare foarte mare a costurilor și automat cu oferte foarte bune. Cum este Hidroelectrica preț de referință astăzi pe piața consumatorilor casnici, la fel și Romgazul va fi pe piața de gaze naturale. O să ajungă să oferteze cel târziu până în 31 martie. Am luat și un termen de buffer de 2-3 săptămâni. Ei sunt pregătiți să facă lucrul acesta până la finalul lunii februarie”, a declarat Ministrul Energiei, Bogdan Ivan.
- Romgaz va intra pe piață cu oferte extrem de atractive, pe modelul Hidroelectrica;
- Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, vrea ca banii din asigurările de sănătate obligatorii să meargă și la case private, pentru a sparge monopolul CNAS;
- Un alt român, în dosarele Epstein. Cine este „Michael The Painter”, care a călătorit pe insula infractorului sexual „ca să-l ajute pe Ion”;
- România, lider european la resurse critice. Bogdan Ivan: „Avem jumătate din elementele de care are nevoie Europa”;
- Aleksei Navalnîi a murit în închisoare otrăvit cu toxina unei broaşte din America de Sud, susţin Marea Britanie şi aliaţii săi. Otrava respectivă este de 200 de ori mai puternică decât morfina, „victimele se sufocă în agonie”;
- Cele 5 lecții predate de Marco Rubio Europei, la conferința de la Munchen. Și un avertisment dur: „Putem și fără voi”;
- Un fost consilier prezidențial dezvăluie strategia de debarcare a lui Ilie Bolojan;
- Povestea incredibilă a Whatsapp. Ucrainean cu sechele sovietice tip “telefonul meu e ascultat”, ajuns din șomer miliardar și șef la compania care a refuzat să-l angajeze.
Comentarii recente