Românii se numără printre europenii care spun cel mai des că sunt expuși la știri false și dezinformare. Un sondaj Eurobarometru analizat de Euronews arată că peste jumătate dintre respondenții din România cred că au întâlnit frecvent conținut fals în ultima săptămână, un procent mult peste media Uniunii Europene.
Potrivit datelor din 2025, 55% dintre români spun că au fost expuși „des” sau „foarte des” la dezinformare și știri false în ultimele șapte zile, un nivel depășit în UE doar de Ungaria, unde procentul ajunge la 57%.
La nivelul UE, media este de 36%. România se află astfel printre țările cu cele mai ridicate niveluri de expunere percepută, alături de Ungaria (57%) și Spania (52%).
- Românii se simt păcăliți de către avalanșa numită fake news;
- Bolojan a câștigat o bătălie cu baronul Hubert Thuma: Gabriel Andronache și Arina Moș, susținuși de premier, își păstrează funcțiile de la Cameră după un vot strâns;
- Vânzările de bere din Germania s-au prăbușit la un nivel record;
- Crin Antonescu, la Anca Alexandrescu: ”Îmi face plăcere să fiu în emisiune. Nu poti să critici caricatura de la Cotroceni pentru că ești putinist”;
- De ce aurul, argintul, petrolul și Bitcoin se prăbușesc pe bursele din întreaga lume;
- Legăturile cu Jeffrey Epstein zguduie din nou lumea politică. Demisii la nivel înalt și rumoare după ce guvernul SUA a publicat milioane de documente noi;
- Pacientă cu boală genetică rară, despre neplata primei zile de concediu medical: Nu mi se pare nici corect şi nici logic pentru că nu e ca şi cum m-aş duce la plajă. Sunt o grămadă de pacienţi cronici care sunt în situaţia mea;
- Sorin Grindeanu: Din punctul nostru de vedere nu se poate guverna minoritar / Dacă PSD iese, Guvernul e căzut.
Comentarii recente