Noutăți

„Moartea vândută online” face ravagii cu decese și intoxicări

În fiecare an, piața neagră a medicamentelor lasă în urmă un tablou sumbru de victime la nivel mondial, cauzând decese prin eșec terapeutic sau intoxicare cu substanțe periculoase. Datele Organizației Mondiale a Sănătății arată că peste un milion de oameni mor anual din cauza medicamentelor contrafăcute.

Pentru a contracara acest fenomen, Organizația de Serializare a Medicamentelor din România (OSMR) și Agenția Națională a Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale din România (ANMDMR) au lansat campania „Medicamentele falsificate pot ucide!”, un demers de conștientizare fără precedent care vizează protejarea pacienților români în fața ofertelor „miraculoase” de pe internet.

Leave a comment

Subscribe
Notify of

0 Comments
Newest
Oldest Most Voted



0
Ne-ar face placere să comentezi la acest articol :)x
()
x