În fiecare an, piața neagră a medicamentelor lasă în urmă un tablou sumbru de victime la nivel mondial, cauzând decese prin eșec terapeutic sau intoxicare cu substanțe periculoase. Datele Organizației Mondiale a Sănătății arată că peste un milion de oameni mor anual din cauza medicamentelor contrafăcute.
Pentru a contracara acest fenomen, Organizația de Serializare a Medicamentelor din România (OSMR) și Agenția Națională a Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale din România (ANMDMR) au lansat campania „Medicamentele falsificate pot ucide!”, un demers de conștientizare fără precedent care vizează protejarea pacienților români în fața ofertelor „miraculoase” de pe internet.
- „Moartea vândută online”: Campanie națională împotriva medicamentelor falsificate care ucid un milion de oameni anual;
- Ierusalimul nu va mai sărbători tradiţionala Duminică a Floriilor din cauza războiului cu Iranul;
- Fraudă cu polițiști și jandarmi generați fals prin AI;
- Inflația e ca alcoolul: primele pahare par în regulă. Mahmureala, nu;
- Volkswagen recheamă aproximativ 100.000 de mașini electrice ID și Cupra;
- Când n-ai parte de carte. „Nu trebuie să așteptăm până când copiii noștri vor zice: dacă aveam bibliotecă altfel era viața mea”;
- Un muncitor a găsit 23.000 de euro pe stradă, i-a returnat proprietarului, dar a rămas dezamăgit de recompensa primită: „Ce glumă”;
- România are una dintre cele mai ridicate rate ale mortalității rutiere din UE.
Comentarii recente