Noutăți

Pacienții cu boli cronice pot merge direct la specialist

Pacienții cu afecțiuni cronice înrolați în anumite programe naționale de sănătate nu vor mai avea nevoie de bilet de trimitere pentru a ajunge la medicul specialist.

Anunțul a fost făcut de ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, care a semnat un ordin comun cu președintele CNAS, dr. Horațiu Moldovan. „Debirocratizarea și facilitarea accesului pacienților la servicii medicale esențiale reprezintă o prioritate clară pentru noi. Vom construi un traseu medical mai simplu, mai rapid și mai corect pentru pacienți”, a transmis Rogobete.

Noua reglementare permite accesul direct la medicul specialist, fără bilet de trimitere de la medicul de familie, în cazurile prezentate detaliat pe link-ul de mai jos.

Leave a comment

Subscribe
Notify of

0 Comments
Newest
Oldest Most Voted



0
Ne-ar face placere să comentezi la acest articol :)x
()
x