Cinci angajați ai Direcției Regionale a Finanțelor Publice București au fost găsiți în conflicte de interese, conform unui comunicat al ANAF. Funcționarii lucrau pentru firmele pe care le verificau să nu fure statul. „Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a identificat cinci funcționari din cadrul Direcției Regionale a Finanțelor Publice București care s-au aflat în situații de conflicte de interese. Cei cinci funcționari dețineau certificate digitale calificate pe care le foloseau pentru a reprezenta interesele unor firme private, în timp ce aveau, în același timp, atribuții de control asupra acestora”, se arată în comunicatul instituției. Conform legii, funcționarii publici nu pot fi mandatari sau reprezentanți ai persoanelor juridice în legătură cu funcția pe care o exercită. Angajații nu au respectat regulile, „fiind implicați în proceduri de administrare fiscală pentru contribuabili pe care îi reprezentau”.
- Cinci funcționari de la Fisc din București lucrau pentru firmele pe care le verificau să nu fure statul;
- Apele Române, explicaţii oficiale pentru chiria de peste 54.000 de euro plătită pentru sediul din Bucureşti – Contractul iniţial, încheiat în urmă cu 13 ani;
- De ce a declarat Ministerul Energiei stare de criză în aprovizionarea cu țiței și motorină?
- Ion Cristoiu – Se sparge blocul SUVERANIST?
Comentarii recente