Platforma electronică EPIDS, dedicată solicitării tichetelor de energie pentru consumatorii vulnerabili, a devenit funcțională miercuri, a anunțat Ministerul Muncii.
Sistemul a fost dezvoltat de Serviciul de Telecomunicații Speciale și permite depunerea online a cererilor pentru sprijinul în valoare de 50 de lei/lună, destinat exclusiv plății facturilor la energie electrică. Pentru persoanele fără acces la Internet, cererile pot fi depuse fizic, începând cu 28 august, la primăria de domiciliu sau la oficiile poștale.
Cine poate beneficia
- Persoanele singure cu venit net lunar de până la 1.940 de lei;
- Familiile cu venit net lunar/membru de până la 1.784 de lei.
- Tichetele de energie pot fi solicitate acum în mediul online;
- Nicușor Dan, în campanie intensă de imagine: De la Festivalul Lupilor din R.Moldova, la slujba de la Mănăstirea Sâmbăta și pelerinajul la chilia lui Arsenie Boca;
- Vladimir Ciorbă vrea 100.000 de lei de la fostul premier Ciucă pentru că a distrus brandul Nordis;
- Ministrul Finanțelor, despre Fisc: „Conduita a fost mai degrabă să nu deranjeze și această conduită noi nu ne-o mai permitem”;
- Senatul a respins proiectul lui Crin Antonescu privind pensiile magistraților. Ilie Bolojan poate să-și asume noul proiect;
- O aplicație descărcată de pe Telegram – metoda de corupere a alegătorilor de care se tem cel mai mult autoritățile din Republica Moldova: „Deja am constatat anumite transferuri”;
- Primarul din Mangalia, anchetat de DNA pentru șpăgi de peste 500.000 de euro.
Comentarii recente