Noutăți

Sindicaliștii din guvern îl acuză pe Bolojan de dublu standard

Premierul Ilie Bolojan este acuzat de sindicaliștii din aparatul de lucru al Guvernului că în anul 2007 a beneficiat personal de indemnizații substanțiale dintr-o structură guvernamentală, exact de tipul celor pe care le critică și le restructurează în prezent. Este vorba despre Comitetul Interministerial de Finanțări, Garanții și Asigurări (CIFGA) din cadrul EximBank, vizat recent de o reformă care reduce numărul membrilor și indemnizațiile lunare.

Sindicaliștii susțin că Ilie Bolojan a încasat 73.935 lei în anul 2007 ca membru al CIFGA, funcție pe care a deținut-o automat, în calitate de secretar general al Guvernului în cabinetul Tăriceanu. Raportat la salariul mediu net din acel an (1.042 lei), suma ar echivala cu aproximativ 71 de salarii lunare, ceea ce, acuză sindicaliștii, „se încadrează perfect în definiția unei sinecuri”.

Leave a comment

Subscribe
Notify of

0 Comments
Newest
Oldest Most Voted



0
Ne-ar face placere să comentezi la acest articol :)x
()
x