Premierul Ilie Bolojan este acuzat de sindicaliștii din aparatul de lucru al Guvernului că în anul 2007 a beneficiat personal de indemnizații substanțiale dintr-o structură guvernamentală, exact de tipul celor pe care le critică și le restructurează în prezent. Este vorba despre Comitetul Interministerial de Finanțări, Garanții și Asigurări (CIFGA) din cadrul EximBank, vizat recent de o reformă care reduce numărul membrilor și indemnizațiile lunare.
Sindicaliștii susțin că Ilie Bolojan a încasat 73.935 lei în anul 2007 ca membru al CIFGA, funcție pe care a deținut-o automat, în calitate de secretar general al Guvernului în cabinetul Tăriceanu. Raportat la salariul mediu net din acel an (1.042 lei), suma ar echivala cu aproximativ 71 de salarii lunare, ceea ce, acuză sindicaliștii, „se încadrează perfect în definiția unei sinecuri”.
- Sindicaliștii din guvern îl acuză pe Bolojan de dublu standard;
- Noi acuzații din Autoritatea Vamală Română: Care sunt vămile cu ”grad maxim de corupție” / ”Evaziune de peste 5 miliarde de lei pe an” / ”Vama Constanța favorizează zeci de companii-fantomă, în toate schemele de evaziune posibile”;
- Guvernul a devenit mult mai blând cu jocurile de noroc. Impozitul pe câștiguri până în 10.000 de lei crește la numai 4% în loc de 10%, cât a anunțat inițial Executivul;
- ANPC a închis temporar mai multe magazine din stațiunile de pe litoral;
- Consilier prezidenţial: Din cei apţi de muncă, doar 64% lucrează. Cei din sectorul privat, 4,5-5 milioane, trebuie, prin taxele şi impozitele lor, să susţină acest aparat bugetar;
- Călin Georgescu, primul examen al justiției din România în extremismul politic;
- Ce trebuie făcut pentru ca austeritatea să fie o adevărată reformă a statului.
Comentarii recente