Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat că a fost salvată o parte din programul Rabla 2025, însă doar pentru persoanele fizice, cu o alocare bugetară de 200 de milioane de lei. Nu a dat detalii despre când începe programul sau care sunt noile condiţii şi valori ale voucherelor acordate la casarea maşinilor vechi.
În contextul reducerilor bugetare de aproximativ 30 de miliarde de lei, nu a fost posibilă regândirea completă a programelor, însă s-a reușit menținerea parțială a Rabla pentru acest an. „Vorbim despre 200 de milioane de lei pentru persoanele fizice. Nu este ușor, am făcut multe calcule în ultimele săptămâni pentru a găsi o soluție. Sunt bucuroasă că am reușit să salvăm această parte din program. Este pentru prima dată când spun acest lucru”, a declarat Buzoianu, la RFI România.
- Rabla nu moare în 2025, este resuscitat puțin de Guvern;
- Ministrul Economiei: Sunt foarte mulţi oameni buni în minister care nu au fost valorificaţi şi au fost traşi pe linie moartă;
- Răspunsul lui Dragoș Anastasiu, întrebat dacă își va tăia și el salariul: „Nu de mine e vorba, ci de cei cu salarii mari”;
- Oamenii lui Piedone au descins la Nordis Mamaia: ce nereguli au găsit;
- Uite cum activezi „Reading Mode” pentru o experiență de lectură mai confortabilă pe Android;
- Călin Georgescu, amendat cu peste 50.000 de lei pentru colectarea ilegală de date ale românilor fără acordul lor;
- Ce avere are Teodor Țigan, fostul director Romsilva, care s-a pensionat cu o primă de 100.000 de euro, apoi s-a reangajat și acum dă în judecată Regia;
- Fostul director general al Romsilva Teodor Ţigan a dat în judecată regia, după ce a fost concediat de la Direcţia Silvică Arad.
Comentarii recente