La nivelul cel mai înalt al statului român s-a recunoscut faptul că țara noastră e ținta unor operațiuni subterane puternice, consistente și continue desfășurate de Kremlin de cel puțin un deceniu.
Atacurile s-au dezvoltat și intensificat, fiind folosite toate structurile digitale, rețelele sociale, fiind prezente și tot mai multe elemente de inteligență artificială cu scopul de a produce pagube cât mai mari.
Nicușor Dan, președintele României, a declarat într-un interviu că “a fost o creștere graduală, pe de-o parte de atacuri cibernetice la infrastructuri, pe de altă parte de instrumente de propagandă care s-au dus încet, încet şi au influențat zone din societate”.
Cu toate că autoritățile de la București dau semne că au conștientizat pericolul, fac prea puțin spre deloc pentru a contracara activitatea ostilă a Rusiei.
- Oare de ce România nu interzice haosul făcut pe TikTok?
- Cum poate fi înțeleasă strategia lui Trump pentru Rusia. Expert: „Discuțiile cu Putin nu sunt o recompensă pentru un comportament bun”;
- Cum a pierdut Guvernul 27 de milioane de euro, fonduri PNRR, destinate renovării propriului sediu – Palatul Victoria / Licitația pentru proiectare și execuție a fost anulată de două ori din cauza unor proceduri suspecte din timpul guvernelor Ciucă – Ciolacu și Bolojan;
- Călin Georgescu, trimis în judecată pentru complicitate la tentativă la comiterea unor acţiuni împotriva ordinii constituţionale şi comunicarea de informaţii false;
- Pe banii statului. Destinațiile exotice și cele mai costisitoare deplasări unde au fost parlamentarii în prima jumătate a lui 2025;
- ANAF l-a anunțat pe Iohannis cât are de plată și i-a cerut predarea imobilului. „Va fi executat silit ca orice român!”;
- „Gaza arde”. Ofensiva armatei israeliene, este un amplu bombardament asupra Fâșiei Gaza;
Comentarii recente