Câștigurile celui mai mare „băiat deștept” din energie, statul, au scăzut în primele nouă luni din acest an: profitul net al marilor companie de energie și gaze deținute de stat au coborât de la 7,63 miliarde de lei la 7,23 miliarde. Rezultatul a fost influențat masiv de seceta care a redus câștigul net al Hidroelectrica cu o treime, deși unele dintre companii au consemnat creșteri.
Eliminarea plafonării a dus la o creștere galopantă a prețurilor la curentul electric, acesta fiind cu 72,3% mai scumpă în luna octombrie față de luna octombrie 2024, conform datelor Institutului Național de Statistică (INS).
- Curentul electric s-a scumpit cu „doar” 72% în ultimul an;
- Alegerile din București: o veste foarte bună și una foarte proastă;
- Inspecția Sanitară a închis clinica unde a murit fetița de 2 ani, iar suplimentar a fost aplicati si o sanctiune;
- Cum au câștigat trei foști judecători din CSM câte 350.000 de lei, după ce s-au plâns că au fost discriminați față de procurori;
- Bolojan, vești proaste pentru primari: Anul viitor fără noi proiecte – nici pe transporturi, nici pe CNI, nici pe Anghel Saligny;
- Nordis Mamaia- se confirmă suprapuneri masive de convenții. Locuință promisă lui Ionescu, apoi lui Popescu și în final vândută lui Georgescu;
- Un bebeluș de trei luni și o fetiță de nici 2 ani, violați și filmați chiar de părinți. TikTok a sesizat Poliția.
Comentarii recente