Unde erau serviciile secrete românești când cei acuzați de trădare în dosarul procurorilor DIICOT pregăteau preluarea puterii și începuseră așa-zise negocieri pentru retragerea României din NATO?
Procurorii de la Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Crimă Organizată și Terorism (DIICOT) au reținut șase persoane pe care le suspectează de trădare. Potrivit anchetatorilor aceștia s-au organizat într-o structură de tip militar auto-intitulată „Comandamentul Vlad Țepeș” și au intrat în legătură cu agenți ruși, la București și la Moscova.
Discuțiile pe care le-au avut cu trimișii Kremlinului aveau ca scop schimbarea puterii din România, instalarea unui nou guvern, retragerea țării din NATO, adoptarea unei noi constituții, schimbarea numelui țării, a drapelului și a imnului. Acum o lună și jumătate, doi dintre inculpaţi au fost la Moscova, unde s-au întâlnit cu personaje care aveau capacitatea să-i ajute să preia puterea pentru a-și instala oamenii atât la Palatul Victoria, cât și la Palatul Cotroceni.
- Cum erau să ne scoată rușii rapid din NATO?
- Primele imagini cu cei 6 bărbați din Comandamentul Vlad Țepeș acuzați de trădare;
- Călin Georgescu vrea referendum pentru ieșirea din UE și NATO, fiindcă ne descurcăm singuri: „România va fi motorul Europei. Germania nu are de unde”;
- Cine este Adrian Robertin Dinu, șeful ”statului major” paralel, acuzat de trădare de DIICOT: Instiga la război civil pe TikTok, anunța înainte de alegerile prezidențiale cum ”sistemul trebuie ras cu binecuvântarea Rusiei”: ”Există un plan A și un plan B (…) Ce urmează este grav”;
- Instituții pentru gineri și nepoți. ASF, din interior;
- Cum s-au fraudat alegerile care au adus la putere comuniștii. 10.000 de „huligani” îmbrăcați în uniformă de jandarmi au vegheat urnele duble din secțiile de vot;
- Cine e veteranul Radu Theodoru, generalul de 101 de ani, acuzat de trădare și lăudat de ruși: „Adolf Hitler a fost o invenție a evreilor”;
- Marcel Ciolacu nu e de acord cu candidatura lui Ilie Bolojan: „Intenția doamnei Lasconi de a se retrage din cursa prezidențială este lăudabilă, dar inutilă”.