Noutăți

Dezmăț financiar al partidelor pe banii noștri, ai „fraierilor”

Partidele care beneficiază de subvenții s-au aruncat la cheltuieli mult peste sumele primite în primele două luni de la stat. Grosul fondurilor cheltuite, adică peste două treimi, a fost folosit pentru „presă și propagandă”, adică pentru promovare prin diferite canale media.

După ce în ianuarie cheltuielile partidelor care beneficiază de bani de la buget fuseseră de 49,21 de milioane de lei (despre care Libertatea a scris aici), în februarie suma a ajuns la 19,19 milioane de lei, conform ultimelor date ale Autorității Electorale Permanente consultate de Libertatea. Iar din această ultimă sumă, 10,75 de milioane de lei au fost pentru „presă și propagandă”. E o sumă de aproape trei ori mai mică față de ianuarie, când au fost cheltuiți 39,03 milioane de lei pentru „presă și propagandă”, dar deloc de neglijat.

Leave a comment

Subscribe
Notify of

0 Comments
Newest
Oldest Most Voted



0
Ne-ar face placere să comentezi la acest articol :)x
()
x