Partidele care beneficiază de subvenții s-au aruncat la cheltuieli mult peste sumele primite în primele două luni de la stat. Grosul fondurilor cheltuite, adică peste două treimi, a fost folosit pentru „presă și propagandă”, adică pentru promovare prin diferite canale media.
După ce în ianuarie cheltuielile partidelor care beneficiază de bani de la buget fuseseră de 49,21 de milioane de lei (despre care Libertatea a scris aici), în februarie suma a ajuns la 19,19 milioane de lei, conform ultimelor date ale Autorității Electorale Permanente consultate de Libertatea. Iar din această ultimă sumă, 10,75 de milioane de lei au fost pentru „presă și propagandă”. E o sumă de aproape trei ori mai mică față de ianuarie, când au fost cheltuiți 39,03 milioane de lei pentru „presă și propagandă”, dar deloc de neglijat.
- Dezmăț financiar al partidelor pe banii noștri, ai „fraierilor” , Subvenții de „doar” 42,31 de milioane de lei. Unde s-au dus cei mai mulți bani;
- China îi răspunde lui Trump cu tarife de 34%. Japonia anunță o „criză națională”;
- Vladimir Putin e folosit în mesaje pentru români, pe conturi de TikTok pro-Călin Georgescu: „Oare câți dintre voi mă vreți ca președinte al României?”;
- Piedone, din nou „la vânătoare”! Nereguli grave și sancțiuni pe măsură, la ultimul raid din Dolj;
- Tesla deschide primul service din afara Bucureștiului;
- Jocul electoral al retragerilor de la prezidențiale. Prea târziu, degeaba și cine dă banii?
- Un Mercedes G-Class „a tăiat chirurgical” tot spatele unui Cybertruck Tesla, într-un accident. Musk a spus că mașina lui e făcută „pentru apocalipsa zombie”;
- Grecia nu a vrut să îl lase să filmeze la Acropole pe cel mai în vogă regizor al său, nominalizat la 5 Premii Oscar.
Comentarii recente