Gigantul american Apple a închiriat avioane pentru a transporta 600 de tone de iPhone-uri, echivalentul a 1,5 milioane de unități, din India în Statele Unite, după ce a intensificat producția în statul asiatic, într-un efort de a ocoli tarifele președintelui Donald Trump, scrie Reuters.
Compania a făcut presiuni asupra autorităților aeroportuare indiene pentru a reduce la șase ore timpul necesar pentru a trece vama la aeroportul Chennai din statul sudic Tamil Nadu, de la 30 de ore, conform unei surse.
Analiștii au avertizat că prețurile iPhone-urilor din SUA ar putea crește, având în vedere dependența ridicată a Apple de importurile din China, principalul centru de producție a dispozitivelor. Apple „a vrut să învingă tariful”, a declarat una dintre sursele familiare cu planificarea.
- Apple îl fentează pe Trump cu 600 de tone de iPhone-uri aduse prin India;
- Scenariu de coșmar pentru guvernul Ciolacu: Administrația Trump nu va recunoaște rezultatul alegerilor din România;
- Cârlanul Ponta a comis-o. Vorba românului, „gura bate curul”;
- Andrew Tate „a îndreptat arma spre faţa unei femei”, susţin documente judiciare;
- David Popovici a câştigat fără emoţii titlul naţional la 200m liber;
- Ion Cristoiu: „Dan Diaconescu e de vină că mi-au închis TikTok-ul. El mi-a arătat TikTok-ul!”;
- Carrefour retrage de la vânzare în România 12 sortimente de paste;
- Trump explică de ce a pus pe pauză aplicarea taxelor pentru 90 de zile: „Au început să devină puțin nervoși, puțin speriați”;
- Detalii despre dosarul în care Jean-Claude Van Damme e acuzat că s-a culcat cu femei traficate din România: „A luat cinci dintre noi și le-a trimis la el în cameră”;
- Kovesi declanșează o anchetă de amploare în România. Verificări și în SUA, Monaco, Ucraina, Cipru, Cehia.