Guvernul este principalul „băiat deștept” din domeniul energiei, în contextul în care companiile de stat au făcut profituri de 7,5 miliarde de lei în 2024 din totalul de 9,67 de miliarde de lei raportate în tot sectorul, arată o analiză Libertatea, pe baza datelor centralizate de platforma AlertaCUI.ro.
Dezvăluirea vine în contextul în care săptămâna trecută Guvernul a aprobat o serie de măsuri care ar trebui să reducă prețul energiei în viitor, după ce prețurile au explodat ca urmare a renunțării la plafonare și compensare din luna iulie.
- Guvernul român, cel mai mare „băiat deștept” din energie;
- Occidentul trage cu rachete scumpe în dronele de carton ale Rusiei;
- „L-am prins”: Suspectul reținut în cazul asasinării lui Charlie Kirk este un tânăr de 22 de ani / Acesta i-a mărturisit crima tatălui său, care a anunțat poliția;
- „Răbdarea mea cu Putin se epuizează rapid”, spune Donald Trump;
- rimul dosar greu al Liei Savonea la șefia Înaltei Curți, soluționat în favoarea lui Dan Voiculescu: „Nu doar părțile sunt afectate, ci întreaga ordine juridică”;
- România nu are niciun radar fix: Proiectul cu 400 de camere pe șosele, blocat din lipsă de bani. CNAIR nu a început nici măcar licitația;
- George Simion incită din nou la violență: „Nu garantez că la o revoltă în stil Nepal cei care au votat contra poporului vor fi iertați”.

Comentarii recente