Analfabetismul funcțional se apropie de 50%, iar ministrul-psiholog al Educaţiei a decis că bursele sunt prea scumpe. Nu sunt prea scumpe pensiile speciale. De ele nu te poţi atinge pentru ca…. CCR.
Nu sunt prea scumpe subvențiile de zeci de milioane de euro pentru partide. Aici sunt banii de propagandă, cum să-i tai?
Nu sunt prea scumpe salariile uriașe din autorităţile şi companiile de stat (unele falimentare), unde se premiază incompetența și pilele.
Acum câteva luni acelaşi ministru spunea pe bună dreptate că analfabetismul funcțional e chestiune de securitate naţională. Au trecut alegerile, ne-a lovit brusc conştiinţa bugetului şi deodată nu mai e nicio problemă. Ba chiar se mai poate tăia niţel din banii pentru şcoală.
- Când bursa devine vis pentru elevi și cartea este doar un lux;
- Spaniol implicat într-o fraudă de peste 200 de milioane de euro, arestat în România;
- Curtea Constituțională discută pe 1 iulie contestația SOS față de numirea lui Mihai Busuioc în funcția de judecător CCR;
- Atenție de unde cumpărați detergent! Piedone a închis o fabrică din Ilfov, fără autorizație DSP;
- Balcanii se sufocă sub un val de caniculă cu temperaturi record;
- Justiția după Marinescu: Cum să-ți lovești și aproape îneci soția și să scapi de închisoare
- Kovesi a descoperit o schemă – importuri din China erau aduse fraudulos în UE, prin Grecia. Anchetă în 14 țări;
- Elena Udrea a plâns în sala de judecată, când a aflat că s-a amânat decizia privind cererea de liberare condiționată.

Comentarii recente